19 Aralık 2005 Pazartesi

Tarımda sübvansiyona aşamalı çözüm.

Dünya ticaretinde, tarım ürünleri ihracatı sübvansiyonu, 2013 yılına kadar aşamalı olarak kaldırılacak.

HONG KONG - Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) toplantılarının yapıldığı Hong Kong'da, tarım ürünleri ihracatının sübvansiyonunun, kısa sürede değil ancak aşamalı olarak kaldırılması konusunda görüş birliği oluştu.

Deklarasyon taslağına göre, zengin ülkeler ve ABD için hassas bir konu olan pamuk ihracatının sübvansiyonunun gelecek yıl kaldırılması önerildi. Bu arada, zengin ülkelerden, az gelişmiş ülkelerin ihraç ürünlerine, 2008 yılına kadar gümrüksüz ve kotasız ithalat ayrıcalıkları tanınması istendi.

Uygulanabilir bulundu

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkelerin oluşturduğu G20, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) nihai deklarasyonunu beklentilerin altında ancak uygulanabilir buldu.

DTÖ'nün Hong Kong'daki toplantısında bulunan Brezilya Dışişleri bakanı Celso Amorim ve diğer diplomatik kaynaklar, G20'nin, DTÖ'nün, tarım ürünleri ihracatı sübvansiyonunun 2013'e kadar kaldırılmasını öngören bildirisi başta olmak üzere, deklarasyonun tarıma ilişkin kısımlarını kabul edeceklerini bildirdiler.

DTÖ'nün, gelecek yıl tamamlanması beklenen müzakereler sürecinde G20, zengin ülkelere karşı önemli bir blok oluşturarak, gelişmekte olan ülkelerin haklarını koruyor.

KAYNAK : NTVMSNBC | 19.12.2005
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 10:14 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.