25 Şubat 2006 Cumartesi

Tarımda pazarlama yatırımına yüzde 50 hibe geliyor

Tarımda sektöründeki sıkıntının üretimden değil, pazarlamadan kaynaklandığını belirten Bakan Eker, pazarlamayı teşvik için 280 milyon YTL kaynak ayırdıklarını söyledi.

Tarımsal alanda yapılacak pazarlamaya ve ürün standartlarını yükseltmeye dönük yatırımların yarısı devlet tarafından karşılanacak.

Tarım Bakanlığı, bu tür hibeler için toplam 280 milyon YTL kaynak ayırdı. Yatırımın yarısının da ilgililerce karşılanacağı göz önüne alındığında, bu tür yatırımlar için 2006'da toplam 560 milyonluk bir rakam öngörülüyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kamuoyunda dile getirilen "tarımdaki sıkıntı"nın ardında üretim değil, pazarlama sorunu olduğunu, bu nedenle pazarlamaya teşvik verileceğini söyledi.

Dün bir grup gazeteciyle kahvaltıda buluşan Bakan Eker, bundan sonra pazarlama, tarımda ölçek ekonomisi ve AB şartlarına uyuma büyük ağırlık vereceklerini kaydetti. Dünya standartlarında üretimi olmayan narenciyenin dalında, ürünün tarlada kaldığını hatırlatan Eker, tarım kesiminin şimdiye kadar pazarlamaya ağırlık vermediğini, bundan sonra devlet desteği ile bu yatırımların artırılacağını söyledi. Geçen yıl 16 pilot bölgede yaptıkları çalışmalar sonucunda bu amaca dönük 159 projenin saptandığını, üretici birliklerinin, üreticilerin kuracakları şirketlerin destek göreceğini kaydeden Eker, doğrudan gelir desteği (DGD) ödemelerinin toplam tarım teşvikleri içindeki payını azaltıp, bu yöndeki desteklere ağırlık vereceklerini belirtti. DGD ödemelerinde yüzde 83'lük kesimle, yüzde 17'lik kesimin aldığı paranın aynı olduğunu kaydeden Eker, "Bu adil değil" dedi.

Türkiye'de medeni kanundan kaynaklanan bir arazi parçalanması ve ortalama arazi büyüklüğünün AB ülkelerine kıyasla üçte bir oranında olduğunu vurgulayan Eker, bu yüzden ölçek ekonomisi uygulanamadığını kaydetti.

Toplulaştırma ve kooperatifleşmeye özel önem verdiklerini kaydeden Eker, iki kardeşin bile ortaklık yapamadığını, kültür yapımızın kooperatifleşmeye imkan vermediğini söyledi. Eker, "Ama yeni nesil kooperatifleşmenin önemini kavramaya başladı, biz de desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Son 3 yılda kooperatiflere 400 milyonluk uygun kredi kullandırdıklarını belirten Eker, bu kredilerin 2 yılı geri ödemesiz toplam 5 yıl vadeli olduğunu, faiz oranının ise yüzde 5.5 olduğunu kaydetti. Bakan Eker, 400 milyonluk kaynağın büyütülerek döndürülmesiyle, kooperatifleşmeye katkının artırılacağını söyledi.

Kayıtlı üretimi artırma zorunluluğu

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonu kaynaklı, yeşil kartlı kişilerin kooperatiflerine faizsiz kredi verildiğini anlatan Eker, bu yolla 240 kooperatifin desteklendiğini söyledi.

Eker, hayvancılık, seracılık ve paketleme alanında yoğunlaşan bu kooperatiflere, artık "ortak işletme" şartı da getirileceğini de bildirdi.

Bu tür teşviklerin kayıtlı üretimin artırılması zorunluluğundan doğduğunu da vurgulayan Eker, örneğin süt üretiminin 10.8 milyon ton olmasına karşılık kayıtlı; yani işletmelerde işlenen süt üretiminin 2.7 milyon ton olduğunu söyledi. İtalyanların bile 1985'de AB'de süt kotasına geçilirken zararlı çıktıklarını, şimdi bizi uyardıklarını kaydeden Eker, "AB ile masaya oturduğumuzda kayıtlı süt üretimi üzerinden kota alabileceğiz, bu nedenle kayıt içine girme hayati önem taşıyor. Aksi takdirde geriye kalan 7 milyon tonluk süt ithal edilecek" dedi.

AB'ye uyum çerçevesinde dün itibariyle balıkçılığın görüşülmeye başladığını bildiren Eker, sıranın en zor görüşme konusu olacak gıda sağlığı ve veterinerlik hizmetlerine geleceğini söyledi.

KAYNAK: Referans Gazetesi | 25.02.2006
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 11:00 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.