Doktor Tarsa Tarım

Kivi Beslenmesindeki Ana Unsurlar Nelerdir?

Kivi de diğer meyveler gibi verim hedeflenerek gübreleme isteyen, gittikçe kullanımı artan c vitamini deposu tropikal bir meyvedir. Beslenmesinde çiçek öncesi mart nisan ayları oldukça önemlidir. Çiçeklenme öncesinde fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, mangan ve çinko topraktan verilmesi; bitki gelişimine ve çiçeklenmeye katkı sağlayacaktır.

Devamını Oku →
Doktor Tarsa Tarım

Bitkilerde Fosfor Kullanımı

Fosfor makro besin elementlerindendir. Ayrıca bitkilerde generatif organların oluşumunda ve kök gelişiminde önemli rol oynarlar. Fakat fosfor toprakta bitkilerin faydalanamayacağı formlarda bulunabiliyor. Bunun nedeni ise yüksek ph, kalsiyum bileşikleri, toprakta magnezyum miktarının fazla olması nedeniyle bu elementlerle bağ kurarlar ve alınmayabilirler. Düşük ph’lı gübreler kullanılarak bitkilerin fosfordan faydalanmaları sağlanabilir. Ayrıca bitkiler genç dönemlerinde çiçeklenme dönemi öncesi ve tohum oluşumu dönemlerinde fazla miktarda fosfora ihtiyaç duyarlar. Fosfor enerji üretimi ve gen aktarımı gibi metabolizmik faaliyetlerde de etkendirler.

Devamını Oku →
Doktor Tarsa Tarım

Bitkilerde Bakır Eksikliği

Bakır bitkide vitamin, karbonhidrat protein sentezi, fotosentez ve solunum gibi çok sayıda kompleks olayda görev alır. Bitkide immobil hareketsiz elementtir. Organik maddelere sıkı bir şekilde bağlanır ve organik maddece zengin topraklarda noksanlığı görülür. Bakır elementinin noksanlığında bitkide genç yapraklarda kloroz (sarılık), bodur gelişme, geç olgunlaşma ve bazı durumlarda dokularda renk maddesi fazlalığı şeklinde simptomlar görülebilmektedir. Bakır birçok gübre ve ilaç içinde bulunmasından dolayı noksanlık ve eksikliği fazla görülmemektedir.

Devamını Oku →
Doktor Tarsa Tarım

Kalsiyumun Önemi

Bitki hücre duvarının tamamlayıcı bir parçasıdır ve bu yüzden hücre duvarı yapısını düzenleyen bitki besin elementi olarak bilinmektedir. Kalsiyumun bitkilerce alım hızı çok düşüktür ve topraktan Ca++ iyonu şeklinde alınırlar. Taşınması ise büyük ölçüde transprasyona bağlıdır. Ksilem dokusunda Ca taşınması kitlesel akış ile olmaz. Bu kalsiyumun bitkide son derece hareketsiz olduğu sonucunu ortaya koyar. Floem dokularında Ca içeriği çok düşüktür. Bu durum besinlerinin önemli bir kısmını floem dokuları aracılığı ile sağlayan meyvelerde sık sık Ca eksikliği görülmesine neden olur.

Devamını Oku →
Doktor Tarsa Tarım

Ascophyllum nodosum (Proton) Faydalı Bilgiler II

Proton, deniz yosunu özütü kök gelişmesini ve erkenciliği teşvik eder. Erken bitki ve kök gelişimi çoğu zaman yetiştiricilikteki, verimi etkileyen ve üreticiye para kazandıran önemli başarı faktörlerinden birisidir. Yapılan tarla denemelerinde Proton - Ascophyllum nodosum özütünün verim ve erken kök gelişimi, bitkinin erkenciliği üzerine faydaları kanıtlanmıştır. Bitki gelişimi, kaliteli ürün ve yüksek verim; bunların hepsi geniş ve sağlıklı kök yapısı olan, güçlü bitki temeline dayanmaktadır. Bitkinize iyi bir başlangıç vermek istiyorsanız Proton kullanın.

Devamını Oku →

Bize ulaşın

Antalya Organize Sanayi Bölgesi İkinci Kısım 22.Cadde No:10 07190 Döşemealtı