01 Eylül 2005 Perşembe

Hububatta gümrük vergisi artırıldı.

ANKARA - Hasat mevsimi sonuna yaklaşılan hububatta ve yakında hasadın başlayacağı mısırda yerli üretim ve iç piyasanın korunması amacıyla gümrük vergisi oranları artırıldı. Bakanlar Kurulu'nun, bazı hububat, mısır ve yağlarda gümrük tarife istatistik pozisyonları ile gümrük vergisi oranlarını yeniden düzenleyen ithalat rejimine kararına ek kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karara göre, gümrük vergisi oranları makarnalık buğdayda yüzde 60'tan yüzde 100'e, ekmeklik buğdayda yüzde 85'ten yüzde 130'a, mısırda yüzde 100'den yüzde 130'a, beyaz arpada ise yüzde 85'ten yüzde 100'e yükseltildi.

Diğer bazı hububat cinslerinde de vergi oranları Bakanlar Kurulu kararıyla yükseltildi. Bu gümrük vergisi oranları AB ve EFTA ülkeleri, Romanya, Makedonya ve diğer ülkeler için uygulanırken, Bosna Hersek için gümrük vergisi alınmayacak.

Ayçiçeği tohumu yağı ve palm çekirdeği yağının gümrük vergisi oranları AB ve EFTA ülkeleri, Romanya, Makedonya ve diğer ülkeler için sırasıyla yüzde 36 (minimum 200 Euro/ton) ve yüzde 31.2; Bosna Hersek için yüzde sıfır olarak uygulanacak.

KAYNAK : NTVMSNBC
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 14:29 | 0 yorum


Son Yazılar

DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.