05 Aralık 2005 Pazartesi

Eker: Tarımda destekleme sürecek.

Tarım Bakanı Eker, DTÖ'nün büyük devletlere yaptığı "Tarıma verilen devlet desteğini düşürün" çağrısına karşı çıktı. Bakan Eker, "Biz buna katılmıyoruz, verimliliği ve kaliteyi artıracak şekilde desteklemelere devam edeceğiz" dedi.

ANKARA - NTV'nin sorularını yanıtlayan Eker, Avrupa Birliği ile tarama sürecinde en büyük sıkıntının tarımda yaşanacağı beklentileri için de, "Hiç öyle düşünmüyorum. Altyapı ve mevzuat olarak hazırız. Yeter ki sosyo-kültürel alışkanlıklarımızı değiştirebilelim" diye konuştu.

Tarım Bakanı Mehdi Eker, "Bizim bir takım sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapımızdan kaynaklanan alışkanlıklarımız var. Tarım sektörümüz de, tarımdaki üretim alışkanlıklarımız da bununla bağlantılı. Bu alışkanlıklarımızı değiştirme sosyo-kültürel manada bir zorluk meydana getirebilir. Bunun dışında gerek mevzuatın gerekse yapının uyumlulaştırılmasında neticede imkan meselesidir" dedi.

Desteği Azaltmak Doğru Olmaz

Mehdi Eker Dünya Ticaret Örgütü'nün büyük devletlere yaptığı "desteği azaltın" çağrısının Türkiye için doğru olmayacağını da söyledi.

Eker, "AB suçlanan ülkedir çünkü zengin ülkeler toplam istihdam içinde tarım nüfusları çok az olduğu için bu sektörlerini ve bu alanda çalışan nüfuslarının gelirlerini yükseltmek için bunlara yüksek destekler veriyorlardı. Verilen destekler, fiyat desteği ve girdi desteği şeklinde olunca, bu o ürünlerle ilgili dünya ticaret dengesini bozacak etki yapıyor ve ticareti engelliyor. Biz buna katılmıyoruz, ülke olarak bizim tutumumuz, ülkelerin milli menfaatleri doğrultusunda sektörlerin biraz daha geliştirilmesine izin verilmesi yönünde" şeklinde konuştu.

Kuş Gribi Önlemlerinden AB 'de Memnun

Mehdi Eker, kuş gribi konusunda alınan etkin önlemlerin AB tarafından da takdir edildiğini, Türkiye'de inceleme yapan AB heyetinin döndükten sonra kutlama yazısı yolladığını da belirtti.

KAYNAK : NTVMSNBC | 05.12.2005
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 10:12 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.