30 Eylül 2005 Cuma

Aralıkta Growtech Eurasia fuarındayız. Sizi de bekleriz...

GROWTECH EURASIA
TÜRKİYE'NİN EN İDDİALI TARIM FUARI GROWTECH EURASIA
2 AY SONRA AÇILIYOR!

9 ÜLKEDEN 28'İ YABANCI, 194 FİRMA
FUARDA MÜŞTERİLERİYLE BULUŞUYOR!

Organik tarımdan çiçekçiliğe, sera teknolojilerinden sebze ve meyve fidancılığına, tohumculuktan tarla bitkilerine, sulama sistemlerinden bitkisel üretimin her kesimine kadar tüm tarım sektörü, teknolojik tarımın başkenti Antalya'da buluşuyor!

Türk Tarımının Uluslararası Tarım Camiası ile Buluşması

Growtech Eurasia 2005 Fuarı, ilk organize edilmeye başlandığı 2001 yılından itibaren, Hollanda Amsterdam'da düzenlenen; eski adıyla NTV yeni adıyla da Hortifair'in bölgesel fuar vizyonu ile yola çıktı.

2001 yılından itibaren 3.000 m2 net alanda, 100 civarında yerli ve yabancı katılımcı ile yola çıkarken uzun vadede, Türkiye'de bölgesel anlamda en önemli fuarlardan birini organize etme iddiası ile başladı.

Bugün itibariyle de 2005 yılı hedefimiz 15.000 brüt, 9.000 m2'lik net sergi alanda, yurt içinden ve yurt dışından 250 firmayı, kapıda kaydı tutulan yerli ve yabancı 25.000 ziyaretçisiyle buluşturmayı hedefleyen bir konuma ulaşmıştır.

Başta Antalya yöresinin kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve tarım sektörünün öncü firmaları tarafından desteklenen Growtech Eurasia fuarı, zaman içinde büyüyerek sadece Antalya Bölgesi'nin fuarı olmakla kalmayıp Türkiye çapında, hatta çevre ülkelerin de gelip ziyaret ettiği ve katıldığı bir fuar haline geldi.

Neden Growtech Eurasia 2005 Fuarı ?

Türkiye'nin farklı bölgelerinde yapılan çeşitli yerel ve ulusal fuarlar var; ancak Growtech Eurasia 2005 fuarı diğer fuarlardan farklı olarak sadece firmaların çiftçilerle buluştukları bir zemin değil; aynı zamanda firmaların diğer firmalarla da buluşup çeşitli işbirlikleri, iş anlaşmaları için partnerler aradıkları, ortaklıklar geliştirdikleri bir ortamdır.

Bununla birlikte Growtech Eurasia 2005 fuarına katılımcı ve ziyaretçi olarak ulusal ve uluslararası düzeyde farklı ülkelerden ve farklı bölgelerden ziyaretçilerin geldiği gözlemlenmektedir. Yine aynı şekilde, Growtech Eurasia 2005 fuarı, tarım sektöründe kurumsallaşma, kurumsal müşteri portföyünü geliştirme anlamında bir çok firma tarafından tercih edilmektedir.

Neden Antalya ?

Antalya bölgesi, iklim şartlarının elverişli olması nedeniyle yıllardır meyve ve sebze üretiminde Türkiye'nin kalbi konumundadır. Antalya ve genelde Akdeniz bölgesi, Türkiye'de Seracılık faaliyetlerinin, kontrollü tarımın en yoğun yapıldığı bölgedir.

Antalya ve genelde Akdeniz bölgesi, tarım sektöründeki yerli ve yabancı yatırımcıların en yoğun şekilde yatırım yaptığı, yeni teknolojilerini denedikleri ve tarım sektöründeki yeniliklerin uygulandığı bir bölge olmuştur.

Bundan dolayıdır ki, Antalya'nın farklı ilçelerinde bile yıllardır yöresel tarım fuarları, şenlikleri ve festivalleri düzenlenmektedir.

Antalya ve genelinde Akdeniz Bölgesi, Türkiye'de teknolojik tarım uygulamalarının, kontrollü tarımın ve son dönemde de Organik tarımın son derece rağbet gördüğü, hatta Türkiye'nin diğer bölgelerine de örnek olduğu bölgelerden biridir.

Siz yerinizi ayırttıınız mı?

Kararsızsanız, biraz daha bilgiye ihtiyacınız varsa, yerleşim planına, katılımcı firmalara bakmanızı ve Müşteri Temsilcilerimiz Ebru Çelik ve Mustafa Çelen'i 0216 425 63 00 no'lu telefondan aramanızı veya ebru.celik@ntsr.com.tr veya Mustafa.celen@ntsr.com.tr adreslerine mail atmanızı veya web sitesinin solundaki Rezervasyon formunu doldurarak bize yollamanızı öneririz.

Verimli ve yatırım yapmaya değer uluslararası bir tarım fuarında buluşmak dileğiyle...

Mehmet DÜKKANCI
Proje Müdürü
mehmet.dukkanci@ntsr.com.tr
Yazının devamını okumak için lütfen tıklayın.
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 11:02 | 0 yorum

07 Eylül 2005 Çarşamba

Çiftçiye gübre desteği yapılacak.

ANKARA - Bakanlar Kurulu çifçiye gübre desteği yapılmasını kararlaştırdı. Desteğin toplam tutarı 273 milyon YTL bulurken, mazot desteği ile birlikte ödenecek bu para, çifçiye Eylül ve Ekim aylarında verilecek.

Destekleme farklı ürün gruplarına göre yapılacak. Desteğin toplam tutarı 273 milyon YTL'yi buluyor. Ödemeler Eylül ve Ekim aylarında il ve ilçelerin ekonomik ve sosyal durumları dikkate alınarak yapılacak.

Alınan kararla; sebze, meyve, süs bitkileri, çayır, mera ve orman ürünü yetiştirilen alanlar için dekar başına 1 YTL, hububat, yem bitkileri, baklagiller ve yumru bitkilerinin yetiştirildiği alanlar için dekar başına 1,6 YTL, yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkilerinin yetiştirildiği alanlar için ise dekar başyına 3 YTL kimyevi gübre desteği yapılacak.

Çiçek ayrıca, geçen haftasonuna kadar alınan buğday bedellerinin bu haftasonuna kadar ödenmiş olacağını da söyledi.

KAYNAK : NTVMSNBC
Yazının devamını okumak için lütfen tıklayın.
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 11:47 | 0 yorum

01 Eylül 2005 Perşembe

Hububatta gümrük vergisi artırıldı.

ANKARA - Hasat mevsimi sonuna yaklaşılan hububatta ve yakında hasadın başlayacağı mısırda yerli üretim ve iç piyasanın korunması amacıyla gümrük vergisi oranları artırıldı. Bakanlar Kurulu'nun, bazı hububat, mısır ve yağlarda gümrük tarife istatistik pozisyonları ile gümrük vergisi oranlarını yeniden düzenleyen ithalat rejimine kararına ek kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karara göre, gümrük vergisi oranları makarnalık buğdayda yüzde 60'tan yüzde 100'e, ekmeklik buğdayda yüzde 85'ten yüzde 130'a, mısırda yüzde 100'den yüzde 130'a, beyaz arpada ise yüzde 85'ten yüzde 100'e yükseltildi.

Diğer bazı hububat cinslerinde de vergi oranları Bakanlar Kurulu kararıyla yükseltildi. Bu gümrük vergisi oranları AB ve EFTA ülkeleri, Romanya, Makedonya ve diğer ülkeler için uygulanırken, Bosna Hersek için gümrük vergisi alınmayacak.

Ayçiçeği tohumu yağı ve palm çekirdeği yağının gümrük vergisi oranları AB ve EFTA ülkeleri, Romanya, Makedonya ve diğer ülkeler için sırasıyla yüzde 36 (minimum 200 Euro/ton) ve yüzde 31.2; Bosna Hersek için yüzde sıfır olarak uygulanacak.

KAYNAK : NTVMSNBC
Yazının devamını okumak için lütfen tıklayın.
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 14:29 | 0 yorum

Biz Kimiz ?

Doktor Tarsa Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Türk tarım sektörüne hizmet vermekte olan "Doktor Tarsa Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş" 1987 yılında İstanbulda kurulmuş ve 2000 yılında genel merkezini halen faaliyetlerini sürdürmüş olduğu tarımın kalbinin attığı Antalyaya nakletmiştir. Yine aynı yıl, gübre alanında dünyanın sayılı firmalarından biri olan SQM firması ile %50 ortaklığa başlamıştır.

Tarımın değişik kollarında hizmet veren üç ayrı şirketi bünyesinde barındırmakta olan Doktor Tarsa Grubu, Türkiye genelinde 50 den fazlası Ziraat Mühendisi olmak üzere 150 yi aşkın personeli, üç adet üretim tesisi ve üç ayrı yerdeki depolama tesisleri ile tarım sektörüne hizmet vermektedir.

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda torftan kaya yününe kadar, bitki beslemede konvansiyonel tarım gübrelerinden özel suda eriyebilen gübrelere yaprak gübrelerine ve iz elementlere kadar, damla sulamadan peyzaj sulamasına, dozaj pompalarından otomasyon sistemlerine, çiçek tohumlarından sebze tohumlarına, buğday tohumluğundan yem bitkileri tohumluklarına, cipslik mısır ve patates üretiminden meyve fidanı üretimine kadar 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.

Doktor Tarsa; 2004 yılında aldığı bir kararla Antalya Organize Sanayi Bölgesi 2. Kısımda yapımına başlamış olduğu ve toplam 6 Milyon Dolarlık bir yatırımla bugünkü haline ulaştırmıştır. 11.000m2 si kapalı alan olmak üzere toplam 55.000m2 lik açık alan üzerine kurulu NPK'lı Gübre Üretim Ve Depolama Tesislerini 15 Mart 2005 günü faaliyete geçirmiştir.

Tek vardiya olarak çalıştığında yılda 25.000 ton üretim kapasitesine sahip NPK Üretim Tesislerinde her türlü ambalaj malzemesi kullanılarak 500 gramlıktan 50 kg.lığa kadar paketleme yapılabilmektedir. Bu özelliği ile tesisler iç pazarın yanında dış pazarların da değişik taleplerine hitap etmeye hazır durumdadır. Yaptığı bu yeni yatırımla hâlihazırda var olan ihracat kapasitesini arttırarak, gelişmeyi amaçlayan Doktor Tarsa, üç sene içerisinde Orta Doğu, Güney Avrupa, Rusya Federasyonu ve Kuzey Afrika Ülkelerine yıllık 10 milyon dolar ihracat yapmayı hedeflemektedir.

Kaliteyi önde tutan Doktor Tarsa üretimin her aşamasında kalite güvencesini sağlamak amacı ile Nisan ayında faaliyete geçirilmek üzere laboratuar kurma çalışmalarına da başlamıştır. Kurulacak olan laboratuarlarında üretilen ve satılmakta olan bütün ürünlerin kalite kontrolünün yanında çiftçilerin ve üreticilerin daha bilinçli olarak üretim yapması için gerekli olan her türlü toprak, su ve yaprak gibi teknik analizlerin de yapılması hedeflenmektedir.

Doktor Tarsa, Türk Tarımının teknolojik gelişmesini amaç edinerek değişik ülkelerden ithal ettiği ürünlerle çiftçimizin hizmetindedir. Araştırmayı, teknolojiyi ve ciddiyeti kendisine ilke edinen firmamız fide üretiminin ana maddesi olan Sphangum Torf'unu Türkiye 'de ilk defa tanıtmış ve yaygın kullanılmasını sağlayarak Türk tarımına büyük bir hizmet sunmuştur.
Çeşitli suda çözünebilir gübreler (NPK), saf gübreler (Potasyum Nitrat, Kalsiyum Nitrat, vs.), taban gübreleri, sulama sistemleri ve ekipmanları, dozaj pompaları, sera plastikleri başlıca ithal ettiğimiz ürünler arasında yer almaktadır.
Firmamız dünyadaki gelişen bilimsel ve teknolojik yenilikleri yaygın bayilik sistemi ile her yöredeki çiftçilerimize sunmaya devam edecektir.

Distribütörlüğünü Yaptığımız Firmalar
Dünyanın en başarılı tarım firmalarının distribütörlüğünü yapıyoruz. Ürün yelpazemizde 1200'den fazla ürün bulunmaktadır.
- Bitki Besleme: Suda Çözünür Gübreler, Saf Gübreler ve NPK Serisi, Taban Gübreleri, Yaprak Gübreleri, Organik Gübreler, İz Elementler.
SQM - Şili (Potasyum Nitrat kaynağı)
YARA - Norveç (Kalsiyum Nitrat, NPK)
PHOSYN - İngiltere (Yaprak Gübreleri)
ACADIAN - Kanada (Organik Yosun Ürünleri)
- Bitkisel Üretim: Torf, Kaya Yünü , Tohum, Sebze, Çiçek Tohumları
KLASMANN DEILMANN - Almanya (Substratlar ve Peat Moss)
TASACO - Türkiye (Tahıl, sebze, çiçek tohumları)
- Sulama Sistemleri: Damlama Boruları, Filtre, Dozaj Pompaları ve Bilgisayar Kontrollü Sulama Sistemleri.
T-TAPE - ABD (Yassı Damlama Borusu)
DOSATRON , Fransa (Volümetrik Dozlama Unitesi)
INTA - İspanya (Sulama otomasyon)
WEATHERMATIC - ABD (Peyzaj Ürünleri)
AZUD - İspanya (Yuvarlak Damlama Borusu, filtrasyon Ürünleri)
DROP - Yunanistan (Filtrasyon Ürünleri)
Yazının devamını okumak için lütfen tıklayın.
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 09:50 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.