23 Ocak 2006 Pazartesi

Beyaz etteki büyük kriz mısırı da vurdu, çiftçi alternatif ürün arıyor.

Kuş gribiyle sarsılan beyaz et sektörünün yaşadığı kriz, üretiminin yarısı beyaz etçiler tarafından yem olarak tüketilen mısırcıları da etkiliyor. Hükümetin destek paketinde de bir önlem yer almayınca, mısır üreticileri ekimden vazgeçmeye ya da farklı ürünlere yöneliyor.

Kuş gribi ile büyük bir darbe yiyen beyaz et sektöründe yaşanan gelişmeler, bazı başka sektörler için de tehdit oluşturmaya başlıyor. Beyaz et sektörünün Toprak Mahsulleri Ofisi'nden (TMO) faizsiz mısır alımı talebinin, Hükümetin sektöre vereceği destek paketi kapsamında kabul görmemesi; gelecek mısır sezonunda sıkıntı yaşanacağı yorumlarına neden oldu. Kanatlı sektörünün temel yem hammaddesi olan mısıra talebin azalacağını belirten Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, üreticilerin ilk önlem olarak alternatif ürünlere yöneleceğini ancak hükümetin yönlendirmesine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Cumali Doğru, "Aksi halde mısırdan kaçış diğer ürünlerdeki arz talep dengesini de bozabilir" uyarısında bulundu.

2006 sezonunda üretim azalacak

Türkiye'deki mısır ekim alanları Adana başta olmak üzere Akdeniz, Karadeniz ve Marmara Bölgesi'nde bulunuyor. Yıllık mısır üretimi yaklaşık 4 milyon ton. Bunun yarısı beyaz et sektörü tarafından tüketiliyor. Sektörün girdiği krizin, yem talebinde gerilemeye neden olduğuna dikkat çekiliyor ve 2006 sezonu mısır ekimini yüzde 30'a varan oranda düşürmesi bekleniyor.

Yeni mısır ekim sezonunun mart ayında açılacağını, o zamana kadar hükümetin tedbir alması gerektiği görüşünü dile getiren Doğru, "Hükümet yetkilileri sorunun mısır ekimindeki daralma ile sınırlı kalmayacağını ve bunun diğer ürünlere de sıçrayabileceğini görmeli. Hangi ürünlere yönelim istiyorsa, bunların ekimini teşvik edecek politikalar üretmeli. Kimse ne ekeceğini bilmiyor" diye konuştu.

Alternatif ürünler konusunda üreticilerin güvensizlik içinde olduğunu savunan Doğru, "Örneğin Adanalı üreticiler mısır yerine pamuğa yönelmek istiyor. Pamuk prim kapsamında bir ürün, ancak pamuğun 2005 ödemeleri hâlâ yapılmadı. Üretici adım atmak için, hükümetten gelecek açıklamaları bekliyor" dedi. Mısır ekiminde yaşanacak daralmaya karşın Türkiye'nin mısır açığı vermeyeceğinin altını çizen Doğru, "Beyaz et sektörü yem talebini düşürdüğü için stoklardaki mısır bu sezonu kapatmaya yetecek" ifadesini kullandı.

Sektörde yeterince mısır var

Hükümetin beyaz et sektörünün Toprak Mahsulleri Ofisi'nden (TMO) faizsiz ve uzun vadeli mısır alım talebine verdiği olumsuz yanıt, sektör temsilcileri tarafından tepkiyle karşılanırken, TMO Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Yıldız, "Kanatlı sektörü bu sezon alacağı mısırı aldı, stoklarını yaptı. Şimdi mısıra ihtiyacı zaten yok. İhtiyaç doğarsa, devlet olarak gereken yapılır" demekle yetindi.

Yıldız, Türkiye'nin 2005 sezonunda 4 milyon ton üretim gerçekleştirdiğini, yeni sezonda bu miktardan 500 ilâ 1 milyon ton gerileme olabileceğini belirtiyor. Ancak üreticileri mağdur edecek bir süreç yaşanmayacağıni iddia eden ve krizin mısır piyasasını alt üst etmesine izin vermeyeceklerini vurgulayan Yıldız, "Dane mısıra prim ödemesi devam edecek. Krizin devam etmesi ve mısıra talebin düşük kalması durumunda bile, stoktakini eritecek bir yol buluruz. Gerekirse ihracat yaparız" açıklamasında bulundu.

Bu arada mısıra talebin beyaz et sektörüyle sınırlı olmadığını anlatan Yıldız, "Kriz mısır fiyatlarını düşürünce, daha önce pahalı olduğu için mısırı yem olarak kullanmayan kırmızı et sektörü devreye girdi. Büyükbaş hayvanların yeminde yüzde 20 oranında mısır kullanılıyor. Sonuç olarak mısırın elde kalması, ya da satılmaması gibi bir sorun gündeme gelmeyecek" diye konuştu.

Yem satışları yüzde 30 azaldı
Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Murat Ülkü Karakuş ise açıklanan destek paketinin, taleplerinin yüzde 50'sini karşıladığını ifade etti. Kuş gribi nedeniyle yem satışlarının yüzde 30 gerilediğini ancak bu sorunun 2-3 ay içinde giderileceğini umduklarını dile getiren Karakuş, "Önemli olan tavukçuluk sektörünün bu krizi atlatması" dedi.

KAYNAK: Referans Gazetesi | 23.01.2006
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 13:51 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.