11 Şubat 2006 Cumartesi

Köyleri Dünya Bankası kalkındıracak

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Dünya Bankası'nın geçen yıl başlatmış olduğu Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı'nın ilk etabı kapsamında 30 milyon YTL hibe desteği verilecek 159 proje belli oldu. Projeler Adıyaman, Ardahan, Artvin, Batman, Bolu, Burdur, Çanakkale, Denizli, Gümüşhane, Hatay, Karaman, Konya, Malatya, Niğde, Rize ve Tokat'tan oluşan 16 pilot ilde yürütülecek. Programın Türkiye geneline yayılacağı ikinci etabı için martta başvuru çağrısı yapılacak.

Bütçeye 250 milyon YTL

Dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Dünya Bankası (DB) Türkiye Temsilcisi Andrew Vorkink, programın çifçilere üretim ve ürün değerlendirmede katkı sağlanacağını söyledi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ise Tarım Reformu Uygulama Projesi (ARIP) kapsamında çiftçi ve çiftçi birliklerine yönelik olarak yürütülen programla, var olan beşeri sermayenin artırılmasının ve sermayenin kırsal alanda değerlendirilmesinin amaçladığını dile getirdi. Eker, tarımsal üretimin gelişmiş olduğu ülkelerde tarım ürünlerinin yüzde 60'ının, Türkiye'de ise yüzde 25-30'unun gıda sanayiinde değerlendirildiğini hatırlatırken, bu kapasitenin artırılmasını amaçladıklarını söyledi. Eker, programın ikinci etabı için bakanlığın bu yılki bütçesine 250 milyon YTL konulduğunu belirtti.

Öte yandan projede ekonomik yatırım konuları kapsamında mısır kurutma ve depolama, süt toplama-işleme, meyve-sebze işleme, depolama, ambalajlama, paketleme, alternatif enerji kaynakları tarafından seraların yapımı ile et işleme, bakliyat işleme ve paketleme, arı ürünleri işleme ve ambalajlama konularında çiftçi ve çiftçi birlikleri tarafından yatırım teklifleri sunuldu. Alt yapı yatırım konuları kapsamında ise kırsal alanda kamu hizmetlerinin etkinliğini artırmaya yönelik mevcut alt yapı tesislerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için Kaymakamlıklar ile Köylere Hizmet Götürme Birlikleri tarafından proje teklifleri sunuldu.

KAYNAK: Referans Gazetesi | 11.12.2006
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 10:59 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.