10 Şubat 2006 Cuma

Tarımda sorun üretim değil pazarlama

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Lisanslı Depoculuk Kanunu'nun hayata geçirilmesinin gerektirdiği alt mevzuatın büyük ölçüde tamamlandığını, ancak meselenin konuya birden fazla sektör ile toplumsal kesimin katılımının sağlanması olduğunu belirtti. Eker, bunu gerçekleştirmek için, gerek kamunun gerek de özel sektörün bir takım alışkanlıklarından vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından dün Ankara'da düzenlenen Lisanslı Depoculuk ve Ürün İhtisas Borsaları Paneli'nde konuşan Eker, Türkiye'de tarımın esasen bir üretim sorunu yaşamadığını, sorunun pazarlamada olduğunu belirtti. Kırsal alanda üretilen ürünlerin pazarlamasının, üretimden daha uzun ve karmaşık bir yapı sergilediğini belirten Eker, bu durumdan üretici ve tüketicinin zarar gördüğünü ifade etti. Üreticilerin bekledikleri fiyatı alamadıklarını ve ürünlerini pazarlayamadıklarını söyleyen Eker, tüketicilerin de çoğu zaman dünya fiyatları üzerindeki fiyatlar yüzünden sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.

Kalite öne çıkacak

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ise Türkiye'de borsaların gelişememesinin taban fiyat uygulamasından ve tarım satış kooperatiflerinin çalışmalarını devlet desteği ile yapmasından kaynaklandığına işaret etti. İhtisas Borsaları ve Lisanslı Depoculuk Yasası'na ilişkin yönetmeliklerin tamamlanmasından sonra emtia borsaları ile birlikte dünya ile bütünleşmenin sağlanacağını belirten Coşkun, aynı zamanda bu yeni yapılanmanın müstahsil ve aracılar için bir kazanç kaynağı olacağını bildirdi.

Henüz başvuru yok

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar da lisanslı depoların yaygınlaştırılması ve bu depolarda düzenlenen ürün senetleri karşılığında ürün rehin kredilerinin kullanılması ile işleyen bir ürün ihtisas borsa sisteminin kurulmasının artan fiyat risklerinden korunma yollarından olduğunu söyledi. Lisanslı depoculuk yapmak için henüz herhangi bir başvuru olmadığını söyleyen Bayraktar, mevzuatın tamamlanmasına karşın anonim şirket vasfında kurulması gereken ürün ihtisas borsasının da oluşturulmadığını da dikkat çekti.

Lisanslı depoculuk nedir?

Yaklaşık 1 yıl önce çıkartılan Lisanslı Depoculuk Kanunu, tarım ürünlerinin standartları belirlenerek emniyetli ve sağlıklı koşullarda depolanması ile ürün senetleri vasıtasıyla ticaretinin kolaylaştırılmasını amaçlıyor.

Bunun için depoculuk lisansı almak gerekiyor. Öte yandan ürün senetlerinin kurulacak ürün ihtisas borsalarında işlem görmesi de sağlanmaya çalışılıyor.

KAYNAK: Referans Gazetesi | 10.12.2006
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 10:57 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.