09 Mart 2006 Perşembe

AB Tarım taramasından memnun

Avrupa Birliği, Türkiye ile tarım alanında yürütülen tarama çalışmalarından genel olarak memnun kalırken, görüşmelerde sorunlu alanlar da belirlendi.

ANKARA - Avrupa Birliği tarım başlığında yapılan tarama çalışmaları sonrası hazırladığı raporda hem Türkiye'yi övdü hem de sorunlu alanları sıraladı. Çok kapsamlı ve aydınlatıcı bir yeniden yapılandırma programı uygulandığına dikkat çeken birlik, gelinen noktanın kayda değer bulunduğunu bildirdi. Çok fazla açık tespit edemediklerini belirten AB yetkilileri, Türkiye'nin performansını diğer aday ülkelere de örnek gösterdi.

Bu övgülere karşın, sıkıntı yaşanması muhtemel alanlar da belirlendi. Bunların başında kotalar geliyor. Avrupa Birliği başta pamuk olmak üzere pek çok ürüne kota uyguluyor. Bu sorunun, Türkiye'nin son 10 yıldaki yıllık üretim miktarlarına bakılarak, kota oranlarının esnetilmesiyle çözümlenmesi planlanıyor.

Türkiye'nin zayıf alanlarından biri de tarım veri tabanının halen oluşturulamaması. Birlik bu konuda Türkiye'ye yardımcı olabileceklerini bildirerek, destek sözü verdi.

Türkiye 2001'den bu yana AB'den et ithalatı yapmıyor. Görüşmeler sırasında gündeme gelen bu konu için Türkiye geri adım atmak istemiyor. Sorunun et yerine başka bir ürünün ithal edilerek çözümü yönünde çalışmalar yapılıyor.

KAYNAK : NTVMSNBC
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 22:42 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.