21 Mart 2006 Salı

Avrupa Birliği'ne uyum net tarımsal ihracatı 1.8 milyar dolar artırır.

Dünya Bankası (DB), Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam uyumu sağlanırsa aralarında patates, üzüm, ayçiçeği, arpa ve sığır etinin bulunduğu birçok üründe fiyat düşüşleri olacağını bildirdi. DB tarafından hazırlanan Türkiye Raporu'nda AB'ye tarımda uyumun sağlanması durumunda sadece patates fiyatında görülecek değer kaybının yüzde 58'i bulacağı belirtilirken koyun ve tavuk eti fiyatlarında artış görüleceği kaydedildi. Raporda, Türkiye'nin AB'ye tam üye olması durumunda tarımsal alandaki net ihracatının da 1.8 milyar dolar artacağına dikkat çekildi.

DB tarafından önceki gün açıklanan "Türkiye-Ülke Ekonomik Raporu/ Sürdürülebilir Büyüme ve AB'ye Yakınsama" raporunda tarımla ilgili geniş değerlendirmelere yer verildi. AB'nin ortak tarım politikasına uyumun ürünler bazındaki etkilerinin de incelendiği raporda yer alan başlıca unsurlar şöyle sıralandı:

- Türkiye üretici desteklerini artırdı ancak tarife korumaları ve ticaret engelleri nedeniyle tarımda fiyatlar yüksek kaldı. Bu durum, tarımı tüketicilerin finanse etmesine neden oluyor. Buna göre tüketicilerin gıda harcamalarının yüzde 22'si tarım üreticilerine dolaylı sübvansiyon olarak gidiyor. Bu rakam AB ülkelerinde ise giderek düşüyor.

Destekler düşük

- Türkiye'de hem direkt ödemeler hem diğer programlarla tarıma sağlanan destek, AB'den yüzde 10-15 oranında düşük kalıyor. Türkiye'de bu desteklerin toplam gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranı yüzde 1.3 düzeyinde dalgalanırken AB'de bu rakam yüzde 1.5 düzeyinde sabitlenmiş bulunuyor.

- Şu andaki koşullar değişmezse AB'nin tarım fiyatlarına uyum, Türkiye'de bazı ürünlerde ucuzlama sağlayacak. Sadece koyun etinin üretim değerinde yüzde 28'lik, kümes hayvanlarının üretim değerinde de yüzde 16'lık artış olacak. Tüm ürün grubunun toplamında ise ürünlerin üretim değerinde ortalama yüzde 12'lik düşüş olacak.

- AB'ye tam üyelik senaryosunda Türkiye'de ortalama yüzde 1.3 düzeyinde bulunan ürün desteği, yüzde 5.3 seviyesine çıkacak. Ürün desteklerinde en radikal değişiklik pamukta olacak. Buna göre pamukta destek oranı yüzde 2'den yüzde 20'ye çıkacak. Pamuğa AB'nin ortak tarım politikası kapsamında yapılacak 1 milyar dolara yakın ödeme, katılım sonrasında Türkiye'nin toplam üretim desteklerinde ciddi bir sıçramaya neden olacak.

- Katılım, Türkiye'nin tarımsal alandaki net ihracatını artıracak. Buna göre tarımsal ürünler ve yiyeceklerin ihracatı 4.5 milyar dolara çıkacak, net ihracat tutarındaki artış da 1.8 milyar doları bulacak.

KAYNAK: Referans Gazetesi
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 22:38 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.