18 Mart 2006 Cumartesi

Çiftçilerden KDV indirimi talebi

TZOB Başkanı Bayraktar, çiftçilerin girdi harcamaları için ödediği KDV'nin 2 milyar YTL'yi aştığını belirterek, indirim talep etti.

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımsal girdilere ödenen KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesini istedi. Bayraktar, 2004-2005 yılı verilerine göre 6 adet tarım girdisine 15,2 milyar YTL'lik harcama yapıldığını, bunlar için ödenen KDV'nin de 2.1 milyar YTL olduğunu söyledi. Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, son yıllarda girdi fiyatlarının, ürün fiyatlarına göre oldukça hızlı artış gösterdiğini, son bir yılda fiyat artışlarının ortalama olarak tarımsal girdilerde yüzde 16 iken, tarım ürünlerde ÜFE'ye göre yüzde 3.3 olduğunu kaydetti.

Türkiye'de tarım ürünlerinde maliyetlerin yüksek olmasındaki sebeplerin başında, tarım sektöründe kullanılan girdilerin pahalı olmasının yattığını ifade eden Bayraktar, Avrupa Birliği (AB) ve ABD'de girdi fiyatlarının bize göre düşük olduğunu, bu durumun düzeltilmesinde desteklerin artırılması yanında söz konusu girdilerde uygulanan KDV oranlarının düşürülmesinin de etki gösterebildiğini belirtti.

Bayraktar, tarım ürünlerinde en önemli maliyet unsurları olan gübre, mazot, ilaç ve elektrikte yüzde 18, tohumluklarda ve yemde yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranlarının yüzde 1 düzeyine çekilmesinin, sorunun hafifletilmesinde belirli katkı sağlayabileceğine işaret etti.

KAYNAK : NTVMSNBC
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 22:40 | 1 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.