19 Nisan 2006 Çarşamba

Sözleşmeli çiftçi dönemi

"Sözleşmeli çiftçi" dönemine geçilmesini öngören Tarım Yasa Tasarısı Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasayla, önceden belirlenen bölgelerde çiftçiyle sözleşme imzalanabilecek.

ANKARA - 26 maddelik Tarım Yasa Tasarısı'nın 2 bölüm olarak görüşülmesi muhalefetin tepkisini çekti. Bu nedenle CHP Genel Kurul çalışmalarına katılmadı. Tarım Bakanı Mehdi Eker'in "Bu kanunla, artık Türkiye ulusal bir tarım politikasına kavuşuyor" dediği tasarı, birçok yeni düzenleme getiriyor.

Buna göre; Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarımsal faaliyetlerin uygun alanlarda yoğunlaşması ve entegre biçimde yürütülmesi için çeşitli bölge ve havzalar belirleyecek.

Buralarda, bakanlığın önerdiği ürünlere yönelen çiftçi sözleşme yapılarak desteklenecek. Doğrudan gelir desteği yıllık hesaplanacak.

Haksız yere para alanlar, 5 yıl desteklemeden yararlanamayacak. Desteklerin kayıt altına alınması için arazi, çiftçi ve hayvan kimliklerinin yer aldığı "veri tabanı" oluşturulacak. Bazı tarım hizmetleri de özel sektöre devredilebilecek.

KAYNAK : NTVMSNBC
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 11:00 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.