06 Nisan 2006 Perşembe

Tarımda lisanslı depoculuğa beş yıl kiralama garantisi

Tarımda depolamada yaşanan sorunların giderilmesi için "lisanslı depoculuğa teşvik" gündemde. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), teşvikler üzerindeki çalışmalarını son aşamaya getirdi. Şu ana kadarki çalışmada, "Oluşturulacak depolara 5 yıl cari fiyatlar üzerinde kiralama garantisi verilmesi, depolama tesisi kuracaklara arazi tahsis edilmesi ve Teşvik Yasası kapsamına depo yatırımlarının alınması" seçenekleri öne çıktı.

Bir yetkili, "Arsa tahsisi de gündeme gelebilir. Ama depo yatırım maliyetleri içinde arsanın payı sadece yüzde 5. Bu nedenle kiralama daha mantıklı bir çözüm. Şu anda 1 ton için günlük depo kiralama bedeli 0.55 YTL. Bu fiyatlar üzerinden kiralama söz konusu olabilir. Ama kiralama teşviki de tek başına yeterli olmaz" diye konuştu.

Zirve yapılacak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanvekili Yavuz da lisanslı depoculuk için birtakım teşviklere ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Yavuz, lisanslı depoculuk alanında izlenecek yol haritasını ve bu sektöre verilecek teşvikleri belirlemek için TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Tarım Bakanı Mehdi Eker ve Sanayi Bakanı Ali Coşkun'la ortak bir zirve yapacaklarını söyledi.

Depoların hacmi 12 milyon ton

Türkiye'de halen ciddi bir depo sıkıntısı yaşandığını belirleyen ofisin verilerine göre şu anda kamuda 4.6 milyon ton kapasiteli depo var. Ancak bu depoların bir kısmı, liman bölgesi veya atıl bölgelerde bulunduğu için kullanılamıyor ve aktif olarak kullanılan depoların hacmi 2.5 milyon tona geriliyor. Özel sektördeki tesislerle birlikte Türkiye'deki depoların toplam hacmi 12 milyon tona ulaşıyor. Ancak yetkililer piyasaya giren ürün miktarının 25 milyon ton olduğuna dikkat çekerek, kısa vadede 10 milyon ton kapasiteli depoya ihtiyaç bulunduğunu söylüyorlar.

KAYNAK: Referans Gazetesi
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 11:02 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.