19 Mayıs 2006 Cuma

Tarım sigortasıyla çiftçi tabi afetlere karşı korumaya alınıyor

Tarım sektörüne risk yönetim imkanı getirecek olan Tarım Sigortası sisteminde sona gelindi. İlk poliçelerin ay sonuna kadar kesilmesi bekleniyor. Sigortaları kapsamında, bitkisel ürün, sera ve kümes hayvancılığı alt başlıklarında sigorta yaptıran çiftçi devletten yüzde 50 oranında prim desteği görecek. Üreticileri iklimin kaprislerine boyun eğmekten kurtaracak sistem, çiftçinin üretimini ödediği prim oranında don, yangın, deprem vb. afetlerin yol açacağı zarara karşı korumaya alıyor. Sigorta sistemiyle birlikte olası riskleri karşılayacak olan kurum Tarım Sigortaları Kanunu ile kurulan Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi (Tarsim) olacak. Tarım Sigortası, sektörü güvence altına alacak önlemler içeriyor. Ancak bu tüm risklere karşı bir koruma anlamına gelmiyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, sigortalanacak ürünlerin her yıl Bakanlar Kurulu Kararı ile belirleneceğine ifade ederek, bu kapsam dışında kalan ürünlerin uğrayacağı afet zararlarının açıkta kalabileceği uyarısında bulunuyor. Bayraktar zararlara ilişkin destekleri düzenleyen kanunun yeni sigorta kanununa göre değiştirilmesi ve birbirine uyumlaştırılması gerektiğini dile getiriyor.

Sigorta sisteminin tarım sektörüne getireceği avantajlara da işaret eden Bayraktar, gelişmiş ülkelerin yıllar önce başlattığı "tarımda risk yönetim teknikleri" uygulamalarıyla "doğa" olaylarını büyük ölçüde "afet" olmaktan çıkarıldığını belirtiyor. Bayraktar, sigorta sayesinde çiftçilerin olası zararlardan en az masrafla çıkabileceğini ifade ediyor.

Yetkililer, her aday ülkenin alt yapısına ve uyum sürecine göre CE işareti konusundaki yetki sürecinin de farklı işlediğini belirttiler. Türkiye'deki sürecin TSE'deki kurumsal sıkıntılar ile ilk dönemde bu kuruluşlar için Avrupa Akreditasyon Birliği'nce düzenlenen raporların Komisyon tarafından güvenilir bulunmaması nedeniyle uzadığı ifade edildi.

KAYNAK: Referans Gazetesi | 19.05.2006
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 09:13 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.