07 Haziran 2006 Çarşamba

Tarım sigortası dönemi başlıyor.

Yasası geçen yıl çıkarılan devlet destekli tarım sigortası uygulaması başladı. Uygulama çerçevesinde, bitkisel ürünler, dolu, yangın, fırtına, heyelan ve don tehlikesine karşı sigortalanacak. Primlerin yarısını, devlet ödeyecek.

ANKARA - Devlet Destekli Tarım Sigortaları uygulaması çiftçilere ilk poliçeler dağıtılarak başlatıldı. Devlet Bakanı Ali Babacan, törende yaptığı konuşmada, sistem için ciddi araştırmalar yapıldığını AB ülkelerinin tek tek incelendiğini anlattı. Uygulama kapsamında primlerin yarısının devlet tarafından karşılanacağını vurgulayan Babacan, bu amaçla Tarım Bakanlığı bütçesine 200 milyon YTL'lik kaynak ayırdıklarını kaydetti.

"Uygulama, tarım sektörümüzün çehresini değiştirecek" diyen Babacan, prim bedellerinin, ürün bedeliyle karşılaştırıldığında çok önemli rakamlar olmadığını belirterek, "Bu sigortayı yaptıran çiftçimiz rahat uyuyacaktır" dedi.

Törende konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'de yeni başlayan tarım sigortacılığının üreticiler için büyük önem taşıdığını belirtti. Tarım sigortası mevzuatıyla ilgili ilk düzenlemenin 1930 yılında başladığını ve ancak bugün uygulamaya konulabildiğini anlatan Eker, "Bugün Türk tarımında ilklerden bir tanesidir. Bugüne gelinmek için üzülerek söylüyorum 76 yıl beklemek gerekmiştir. 1930 yılından başlayan süreç bize nasip oldu, bundan büyük gurur duyuyorum" diye konuştu.

Tarım sigortacılığının Türkiye'de önemli bir uğraş alanı olacağını ifade eden Bakan Eker, şunları söyledi: "Türkiye'de 27 milyon hektar tarım alanı bulunuyor, bunun 16,7 milyon hektarı kayıtlı. 941 bin kayıtlı çiftçi, sebze ve meyve yetiştiriyor. Sigorta konusunda en büyük muhatap kitle bunlar. 11 milyon büyükbaş, 25 milyon koyun, 7-8 milyon keçi, 300 milyon baş da kümes hayvanı bulunuyor. 1 milyon 600 bin hububat üreticisi var. Bunun içinde 750 bini arpa üreticisi... 2004 yılında afetlerden dolayı üretim kaybının maddi değeri 692 milyon YTL. 2005 yılı daha iyi bir yıldı, doğal afetlerden doğan zarar 18 milyon YTL oldu."

SİGORTA PRİMİ NE OLACAK?
Sigorta yaptıran çiftçilerin ödeyecekleri prim konusunda da bilgi veren Bakan Eker, 100 dekar buğday ekili toprağı olan çiftçinin sigorta priminin 150 ile 850 YTL arasında değişeceğini, bu bedelin yarısının Tarım ve Köyişleri Bakanlığı destekleme bütçesinden ödeneceğini söyledi.

Eker, süt sığırcılığı yapılan bir işletmede sığır başına prim miktarının 75 ile 300 YTL arasında değişeceğini, 10.000 YTL hasılat beklenen bir meyve bahçesinin prim miktarının ise 400 ile bin YTL arasında olacağını, bunların yüzde 50'sinin de yine bakanlığın destekleme bütçesinden ödeneceğini bildirdi. Bakan Eker, tarım sigortasının çeşitliliğinin önümüzdeki yıllarda artacağını belirterek, "İnşallah bu sigortalar prim düzeyinde kalır, afetler olmaz" diye konuştu.

TZOB: ÇİFTÇİLER İÇİN ÖNEMLİ BİR İMKAN
Törende konuşan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar da, 5254 sayılı yasanın 2001 yılında yürürlükten kaldırılması ve 2090 sayılı yasanın iyi işlememesi nedeniyle, tabii afetlerden zarar gören çiftçilerin son yıllarda yeterince devlet desteği alamadığını, bu durum dikkate alındığında Tarım Sigortaları Kanunu'nun çiftçiler için önemli bir imkan olduğunu söyledi.

UYGULAMA NASIL OLACAK?
Devlet destekli tarım sigortasından faydalanmak isteyenlerin öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olması, önsoy ve soy kütüğü kayıtlarının güncel olması gerekiyor. ÇKS, önsoy ve soy kütüğü kayıtlarını güncellemiş olan üreticiler, devlet destekli tarım sigortası yaptırmak için 2006 yılında tarım sigortaları branşında faaliyet gösteren sigorta şirketlerine veya acentelerine sigorta yaptırabilecek. Ürünlerini, hayvanlarını, seralarını sigortalayan çiftçilerin sigorta miktarlarının yüzde 50'si devlet tarafından ödenecek.

HANGİ RİSKLER KAPSAMDA?
Devlet destekli bitkisel ürün sigortalarında ve sera sigortalarında, ana teminat "dolu" olmak şartıyla, buna ek olarak fırtına, hortum, yangın ve heyelan riskleri, bu riskler sebebiyle meyve ve sebzelerde meydana gelen kalite kaybı zararları, süt sığırlarında yazılı istisnalar dışında kalan her türlü hayvan hastalıkları ve gebelik, doğum ve cerrahi müdahale, her türlü kaza, yılan ve böcek sokması, zehirli çayır otları ve yeme bağlı zehirlenmeler, her türlü doğal afetler ve güneş çarpmaları, yangın ve infilak sebebiyle meydana gelen ölüm ve zorunlu kestirme riskleri sigorta kapsamında olacak.

KAYNAK : NTVMSNBC | 07.06.2006
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 09:12 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.