04 Haziran 2006 Pazar

Tarımda AB destekli projelere ağırlık verilsin.

MÜSİAD, tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan sorunları masaya yatırdı. Dernek, özellikle sektörün Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki çıkmazlarını ve çözüm önerilerini içeren raporu hükümete sundu.

Genel Başkan Ömer Bolat başkanlığında Erzurum'da gerçekleştirilen Genel İdare Kurulu'nda dernek üyeleri, bölge insanının genel geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için yapılması gerekenleri Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Müsteaşar Vekili Vedat Mirmahmutoğlu'na sundu. Dernek tarfından hazırlanan raporda, tarımsal işletme büyüklüklerinin artırılması için yasal düzenlemelerin yapılması istenirken, AB destekli projelerde ağırlığın tarıma verilmesi önerildi. Bölge için getirilen tekliflerden bazıları şöyle: Hayvancılığın, arıcılığın ve su ürünlerinin geliştirilmesi, kadınlara yönelik tarımsal eğitim çalışmaları yapılması, entegre et ve süt ürünleri işleme tesislerinin faal hale getirilmesi, sürekli tayinlerin çıkması ve gidenlerin gelenlerden çok fazla olması nedeniyle kan kaybeden ülkedeki araştırma ve yayım kuruluşlarının kalifiye elemanı bakımından takviye edilmesi. AB'de sektörel yapıya bakıldığında Türkiye'den önemli farklılıklar gösterdiği belirtilen raporda, "AB'nin (25 ülke) toplam GSYİH'nin tarım sektörü yüzde 2,1 iken, Türkiye'nin yüzde 11,5'tir. Yeni tarım sektörü yüzde 9,4 daha fazla GSYİH'den pay alıyor demektir." denildi. Derneğe göre, AB ile müzakerelerin en can alıcı noktası da burası. Bunun kırsal kesimden metropollere ciddi göçlerin olacağı işaretini verdiğinin belirtildiği raporda, sektörel nüfus dağılımında çalışan nüfusun yüzde 34'ü tarıma dayanmasına rağmen Türkiye'nin tarımda kendi kendine yetmediğine ve ithalatı giderek arttığına dikkat çekildi.

KAYNAK : ZAMAN GAZETESİ | 04.06.2006
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 09:12 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.