27 Haziran 2006 Salı

Türkiye'nin ilk tarım ajansını kurdular, sırada tarım TV var.

Bu yılın başında Türkiye'nin ilk tarım ajansını kuran iki ziraat mühendisi Sedat Kolcuoğlu ve Mehmet Irmak, tarıma yatırım yapmak isteyen özel sektörle çiftçi arasında köprü kurmayı hedefliyor. Türkiye'nin acilen bir tarım kanalına ihtiyacı olduğunu savunan Kolcuoğlu ve Irmak, TRT 3'ün bir tarım kanalına dönüşmesi için imza kampanyası başlatacak.

Türkiye'nin ilk tarım ajansı olan "Tarımajansı" bu yılın başında Antalya'da kuruldu. Ajansın kurucuları olan Sedat Kolcuoğlu ve Mehmet Irmak, Tarımajansı'nın Türk tarımında önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorlar. Türk çiftçisinin tarımsal teknolojiyi uygulama konusunda çok zayıf olduğunun altını çizen iki ortak, ajansın üretici ile teknolojiyi elinde tutan özel sektör arasında bir köprü olacağını belirtiyor. Mehmet Irmak, son dönemlerde tarıma ilgi duyan ve bu işe para harcamak isteyen yatırımcıların çoğalmasına karşın bu kişilerin yatırımlarını nasıl yönlendirmeleri gerektiği konusunda bilgilendirecek ya da danışmanlık yapacak hiçbir kuruluşun bulunmadığını belirtiyor. Mehmet Irmak, "Ajansın ortaya çıkış fikri de mevcut boşluktan doğdu. Şu anda özel sektörün elinde iyi bir teknoloji var. Fakat bu teknoloji çiftçi ile buluşamıyor. Yatırımcı tarımı keşfediyor ama tam olarak neye nasıl yatırım yapacağını kestiremiyor. Türkiye'de uzun bir süre tarımdan tek sorumlu merci Tarım Bakanlığı oldu. Fakat artık sektör yeni bir dönemin eşiğinde. Özel sektörün payı ve önemi giderek artıyor. Hedefimiz üretici ile özel sektörü buluşturacak projelere imza atmak" diye konuştu. Avrupa Birliği'ne (AB) bağlı ülkelerde bu iletişimi sağlayan güçlü birlik ya da kuruluşların bulunmasına karşın Türkiye'de bu tür örgütlerin olmadığı ya da sınırlı güce sahip olduğunu söyleyen Irmak, "Tarımajansı çiftçi ile yatırımcıyı bir araya getirecek her türlü projeyi hazırlayacak. Bunun içinde özel sektör yatırımları da olacak. Çiftçinin eğitilmesi de" diyor.

KAYNAK: Referans Gazetesi | 27.06.2006
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 09:11 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.