25 Ağustos 2006 Cuma

Unda mutabakata varıldı ithalat yok

Un sektöründe uzun süredir devam eden ithalat tartışmasına son nokta konuldu. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, TOBB ve Un Sanayicileri Federasyonu'nun önceki gün Ankara'da gerçekleştirdiği zirvede un ithalatına gerek olmadığı kararı verildi. Alınan kararın dayanağını ise Türkiye'de üretilen buğdayın yüzde 35'inin birinci sınıf olması oluşturuyor. TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, "Artık unda ithalat tartışması olmayacak. Tüm bir sektör olarak unda ithalata gerek olmadığı noktasında mutabakata vardık" diye konuştu.

Un sektöründe bir süredir "ithalatın gerekli olup olmadığı" konusu tartışılıyordu. Un Sanayicileri Federasyonu, bir süre önce Irak'a dönük ihracatın azalması ve süne nedeniyle buğdayda sıkıntı olduğunu belirterek Toprak Mahsulleri Ofisi'nden ithalata izin vermesini talep ederken yaşanan sıkıntılar nedeniyle son 1 ayda buğday fiyatında yüzde 20, un fiyatında da yüzde 10 artış olduğunu belirtmişti. Yaşanan sıkıntıların spekülatörlerin işini kolaylaştırdığını savunan federasyon, ithalatın sorunları aşmak için önkoşul olduğunu iddia etmişti. Buğday üreticileri ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nin ise tepkiyle karşıladığı istem, önceki gün Ankara'da yapılan un zirvesinde tartışıldı. TOBB yönetimi, borsa başkanları, Un Sanayicileri Federasyonu ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkililerinin hazır bulunduğu toplantıda, unda ithalata gerek olmadığı kararı alındı.

Toplantıyla ilgili bilgi veren TOBB Başkan Yardımcısı ve Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz da tüm sektörün katılımıyla yapılan toplantıda Türkiye'de üretilen buğdayın yüzde 35-36'sının 1. kalite olduğunun belirlendiğini belirtti. 4. sınıf niteliğindeki buğdayın payının ise yüzde 25-30'la sınırlı kaldığını vurgulayan Yavuz, süne nedeniyle yaşanan sıkıntıların ise sadece belli bölgelerde sınırlı kaldığını kaydetti. Yavuz, "Türkiye'nin değişik bölgelerinde, buğdayda hem kalite hem de miktarda sıkıntı olduğu belirtiliyordu. Ancak artık bir mutabakata varıldı. Unda ithalat tartışmasına son nokta konuldu" dedi.
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 18:44 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.