13 Eylül 2006 Çarşamba

FAO: Dünyayı besleyebilmek için ikinci yeşil devrime ihtiyaç olacak

Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Başkanı Jacques Diouf, artan dünya nüfusunu besleyebilmek için ikinci "yeşil devrime" ihtiyaç olacağını bildirdi.

Diouf'un ABD'nin San Francisco kentinde bir toplantıda yaptığı konuşmanın metni, örgüt merkezinin bulunduğu Roma'da yayımlandı.

Diouf, konuşmasında dünya nüfusunun birkaç on yıl sonra 6 milyardan 9 milyara yükseleceğine işaret ederek, "Dünyayı beslemek için müthiş bir uluslararası gayret gerekecek" dedi. "O zaman ikinci yeşil devrime ihtiyaç duyulacak" diyen Diouf, 50 ve 60'lı yıllardaki ilk yeşil devrimde, bilimin kudretinin tarımın emrine sunulduğunu hatırlattı. "İlk devrim; su, gübre ve tarım ilaçlarının bolca kullanılmasına dayanıyordu. Şimdiyse bizleri çok daha zorlu bir görev bekliyor" diyen Diouf, 2050'ye kadar yılda bir milyar ton tahıl üretilmesi gerektiğini, üstelik de bu üretimin, birçok bölgede su kaynakları ve tarım arazileri azalırken ve iklim değişikliğinden ötürü yeryüzü ısınırken yapılması gerektiğini vurguladı.

Diouf, yeni pirinç ve buğday türlerinin geliştirilmesinden ziyade eldeki doğal kaynakların daha akıllıca ve daha verimli kullanılmasına dayanacağını tahmin ettiği ikinci yeşil devrime gidecek yolda FAO'nun kayda değer rol oynayabileceğini söyledi.

Kaynak : Zaman Gazetesi
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 10:10 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.