21 Kasım 2006 Salı

Antalya arazi sıkıntısını topraksız tarımla aşacak

Antalya'da toprak yerine volkanik kayaların kullanıldığı, hormon ve kimyasal kullanımının çok sınırlı olduğu topraksız tarıma ilgi artıyor. Modern sera yatırımlarının gelecek yıl yüzde 70 artması bekleniyor.

Antalya'nın sera merkezlerinin üstünden helikopterle geçerken seracılığa "bacasız sanayi" denmesinin nedeni daha net ortaya çıkıyor. Kumluca'dan Finike ve Demre'ye uzanan seraların yukarıdan görüntüsü dev bir sanayi merkezinden farksız. Antalya'da toplam 173 bin dekarda seracılık yapılıyor. Türkiye'de toplam 507 bin dekarlık sera varlığının yüzde 34'ü burada. Üstelik son yıllarda bacasız sanayi seracılığa yatırım yapanların sayısı hızla artıyor. Özellikle topraksız tarım kültürünün uygulandığı son teknoloji örneği seralara ilgi büyük. Toprak yerine volkanik kayaların kullanıldığı, bilgisayar kontrolüyle yapılan üretim sayesinde hormon ve kimyasal kullanımının çok sınırlı olduğu topraksız tarım kültürü, aynı zamanda yüksek kalite ve verimlilik avantajları içeriyor.

Dünya ülkelerinin yaklaşık 70 yıl önce keşfettiği bu teknik, Hollanda'daki seraların yüzde 80'inde uygulanıyor. 1994'te kurulan ilk topraksız sera ile Türkiye'yi topraksız kültürle tanıştıran Antalya, bu alandaki öncü rolünü sürdürüyor. Antalya Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, Türkiye'de 1200 dekar olan topraksız tarım serasının yüzde 50'sinin Antalya'da olduğunu söylüyor. Üstelik Erçin'e göre tam otomasyonlu bu modern sera yatırımlarında gelecek yıl yüzde 70 oranında artış gerçekleşecek. "Hatta sera kuracak arazi sıkıntısı olmasa bu oranı yüzde 200'e çıkaracağız" diyen Erçin, böylece kentten yapılan yaklaşık 250 milyon dolarlık taze sebze ve meyve ihracatının da hızla katlanacağını vurguluyor.

İşte Antalya'nın Türkiye tarımında öncü rolü üstlendiği topraksız tarım kültürü, NTSR Fuarcılık'ın düzenlediği uluslararası tarım fuarının da ana konusunu oluşturuyor. "Growtech Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı" 30 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında Antalya Expo Center'da gerçekleşecek. 305 katılımcı firmanın 93'ü tarım teknolojisi üreten yabancı ülkelerden gelecek.

Topraksıza talep arttı
30 bin ziyaretçinin beklendiği organizasyon öncesinde tanıtım toplantısı düzenleyen NTSR Fuarcılık'ın Proje Müdürü Mehmet Dükkâncı, fuarın Avrupa ve Asya'nın tarım temsilcilerini buluşturacağını vurguladı ve ana tema olarak topraksız tarım kültürünü seçmelerini "Antalya'nın öncülük ettiği teknolojinin yaygınlaşması" olarak tanımladı.

Antalya İhracatçıları Birliği Başkanı Hamdi Güneş de Türkiye'nin toplam taze meyve-sebze ihracatının yılda 1 milyar dolar olduğunu belirtti ve yüksek kalite ve verimlilik sağlayan topraksız tarım kültürünün yaygınlaşmasıyla birlikte bu rakamın kısa sürede 5 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Bu modern üretimin avantajlarını kanıtlamak için kendi topraksız serasını kuran Güneş, "Yılbaşında 32 dönümlük sera kurdum. Buna 28 dönüm daha ekleyeceğim" dedi.

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Suat Yılmaz da topraksız tarımın avantajlarını sıraladı ve "Bu teknik, normal seralara göre yüzde 50 ila 300'e varan oranda verimlilik artışı sağlıyor. Elde edilen kazanç da aynı oranda değişiklik gösteriyor. Su ve gübre gibi girdilerden de yüzde 50 oranında tasarruf getiriyor" dedi. Avantajlarına karşın topraksız tarım uygulamalarının Türkiye'deki toplam sera alanlarının binde 2'si ile sınırlı olduğunu belirten Yılmaz, "60 euroyu bulan metrekare maliyeti ve yetişmiş personel sıkıntısı girişimcileri bu teknolojiden uzak tutuyor" dedi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Rıza Akıncı ise sermaye sahiplerinin modern sera yatırımlarından uzak durma nedenini bürokratik engellere dayandırdı. Vergi mükellefi seracıların ürününü hale getirme zorunluluğunun kaldırılmasını öneren Akıncı, seracıların sanayi sicil kaydı olmadığı için sıkıntı yaşadıklarını da anlattı.

Seraların yüzde 34'ü Antalya'da
- Antalya'da toplam 173 bin dekarda seracılık yapılıyor.
- Türkiye'de toplam 507 bin dekarlık sera varlığının yüzde 34'ü Antalya'da.
- Türkiye'de 1200 dekar olan topraksız tarım serasının yüzde 50'si Antalya'da bulunuyor.
- Modern sera yatırımlarında gelecek yıl yüzde 70 oranında artış bekleniyor.

KAYNAK : Referans Gazetesi
Yazan Doktor Tarsa Tarım , 11:10 | 0 yorum


DRT LOGO
Doktor Tarsa Tarım
San. ve Tic. A.Ş.

Antalya, Türkiye

1987 yılında ticaret hayatına bitki yetiştirme grubu elemanlarından torf ithalatı ve pazarlaması ile başlamıştır. Doktor Tarsa şu anda 3000'in üzerinde ürün çeşidi ile Türk tarımına ve sanayisine hizmet vererek gelişmeye devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için...

Üyelik

Bilgi: E-bültenimiz ellerine ulaşmamış olanlar webmaster@drt.com.tr adresine bildirebilirler.