Hakkımızda

1987 yılında, tarımın geleceğini şekillendirmeye adanmış bir vizyonla yola çıkan Doktor Tarsa, bugün dünya çapında bir lider olarak, inovatif tarım çözümleri sunuyor. Türkiye’de torfu ilk kez tanıtan bir vizyoner olarak başladığımız bu serüven, 65 ülkeye yayılan geniş bir ağ ve temas ettiğimiz 1.500.000’dan fazla çiftçi ile devam ediyor. Bitki besleme ve yetiştirme ortamlarından tarım teknolojilerine kadar geniş bir yelpazede 3000’den fazla satış noktası aracılığıyla 1000’in üzerinde ürünle hizmet veriyoruz. Türkiye’den Belçika’ya, İtalya’dan Ukrayna’ya kadar global tarım pazarında güçlü yatırımlarımızla varlık gösteriyor, sürdürülebilir ve yenilikçi tarımın sınırlarını zorlayarak yükseliyoruz. Doktor Tarsa olarak bizler tarımda verimliliği yeniden tanımlıyoruz.

 

Firmamız

Doktor Tarsa, tarımda dönüşümün öncüsüdür. Uluslararası standartlara sadece uyum sağlamakla kalmıyor, onları yeniden şekillendiriyoruz. Kalite ve güven konusundaki bağlılığımız, aynı zamanda hedefimizi de oluşturuyor. Çiftçilerin ve bitkilerin gereksinimlerine titizlikle cevap veren, çevre dostu yaklaşımlarımızla tarımda sürdürülebilirliğin önünü açıyoruz. İnovasyon ve mükemmellik arayışımız, tarım profesyonellerine ve sektöre yön veriyor, her bir yeniliğimizle standartları yükseltiyoruz. Doktor Tarsa, toprağın sadık dostu ve çiftçilerin güvenilir ortağı olarak, bitkilerin tercih ettiği ürünlerle tarımın geleceğini şekillendiriyor. Biz, tarımın ve doğanın refahına katkıda bulunma hedefimizi her gün yeniden taahhüt ediyoruz.

 

Kurucumuz

Prof.Dr. Mazhar ÖZMAN

15 Aralık 1929’da İstanbul’da doğdu.

1954 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi.

1964‘de Genel Cerrahi Uzmanı olup. Cerrahi kliniğinde radyoterapi (onkoloji) ve ortopedi kliniklerinin patoloji laboratuvarlarını ve göz kliniğinin patoloji laboratuvarını kurdu.

1972‘de Genel Cerrahi Doçentliğini aldı.

1979‘da Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesini kurdu ve Dekanlığını da yürüttüğü fakültede 1980‘de Genel Cerrahi Profesörü oldu.

1980 yılında Fakültenin kapatılması üzerine kendi isteğiyle emekli olan Mazhar Bey, 1982 yılında özel hastane işletmeciliğinin gelişmesi için çalışmalarda bulundu ve birçok hastanenin kuruluşunda öncü oldu.

Profesyonel anlamda kendi mesleğini yaparken en büyük hobisi olan çiçekleri de hiç ihmal etmedi. Mesleği gereği çıktığı yurt dışı gezilerinden “arkadaşları elektronik eşyalar ile dönerken” Mazhar Bey’in valizinde sebze ve çiçek tohumları hiç eksik olmazdı.

Mütevazı serasına ektiği bu tohumların, çok geç çimlendiğini ve çimlenme oranının düşüklüğünü görünce neyin eksik olduğunu merak etti. İşte bu merak, kendisine ve Türk Tarımına yeni ufuklar açtı.

Şöyle diyordu Mazhar Bey:

Bir gün İsviçre’deyiz. Çok güzel rengârenk çiçekler vardı. Saksıyı elimize aldık, ama çok hafifti. Bu toprak mı diye sorduk? O toprak değil, torf dediler. Türkiye’ye getirdik ve evimizin arkasında ki serada denedik. Bir hafta içinde ektiğimiz çiçek tohumları çimlenmişti.

Mazhar Bey bu denemeden sonra Türkiye’ye bu ürünü getirme kararı aldı ve torfu Türkiye ile tanıştıran ilk kişi oldu. Bu ilk ile beraber Doktor Tarsa firmasının da tohumları atılmış oldu. Mazhar Bey’in ektiği o tohum, bugün kökleri derinlerde olan büyük bir ağaca dönüştü.

Kendisini rahmetle ve Türk Tarımına olan katkılarından dolayı minnetle anıyoruz.    

1929-1999

1929 - 1999

DRT Grup

6 Firmayla 6 kıtaya yayılan Marka

  • Doktor Tarsa birlikte yol aldığı grup firmalarıyla birlikte tarım sektöründe oluşturduğu katma değer ile dünya çiftçilerinin her zaman yanında.

  • Kendi alanlarında uzmanlaşmış, lider 6 şirketimizle birlikte DRT GRUP, 35 yılı aşkın bir süredir dünya çiftçilerine hizmet sunmanın yanı sıra ekonomimize sağladığı değerle yurtiçi ve yurtdışında büyümeyi sürdürüyor. Dünya tarımına olan katkılarımız, bizim için bir öncelik ve bu yolda sürekli ilerliyoruz.

TASACO

1996 yılında kurulan Tasaco, tarımda kalite ve yenilikçiliğin öncüsü olarak, üstün ıslah çalışmaları ve geniş üretim kapasitesiyle sektörde fark yaratmaktadır. Üç modern üretim tesisi ve yıllık 40.000 metrik tonu aşan tohum üretim kapasitesiyle, tarımın geleceğini şekillendirmeye devam ediyoruz. Barilla ve Frito-Lay gibi dünya çapında lider gıda markalarının 25 yılı aşkın süredir güvendiği, kalitesi kanıtlanmış bir tedarikçi olarak, sektördeki yerimizi sağlamlaştırıyor ve tarımın yeni ufuklarına doğru emin adımlarla ilerliyoruz.

PROSEMENTI SRL. İtalya

2015 yılında Syngenta'nın yonca tohum bölümünü bünyesine katarak başladığımız yolculuğumuzda, PROSEMENTI SRL olarak İtalyan ve dünya çiftçilerine yüksek kalitede hizmet sunmaktayız. Islah çalışmalarımızı sürekli geliştirerek ve tohum çeşitliliğimizi genişleterek tarımda süreklilik için çalışıyoruz.

DOKTOLAB

Çiftçilerimize eksiksiz destek sağlamak amacıyla kurulan DOKTOLAB, geniş analiz imkanları ile tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu bilimsel verileri sağlayan bir laboratuvar olarak faaliyet göstermektedir.

PLANTACOTE

Kontrollü Salınan Gübreler (CRF) üretiminde öncü olan PLANTACOTE, çevreyi koruyan ve kaynakları verimli kullanmayı hedefleyen yeni nesil gübreler üretmektedir. Ürünlerimiz, dünya çapında altı kıta üzerindeki tarım toplulukları tarafından tercih edilmekte ve bu sayede global bir iz bırakmaktadır.

TERRA TARSA

2011 yılında, gelişen Doğu bloku pazarlarına hizmet vermek amacıyla Ukrayna'da kurulan TERRA TARSA, bölgede tarım sektörünün öncüsü olarak hem Ukrayna hem de çevre ülkelere yüksek standartlarda hizmet sunmaktadır.

Tarihçe

1987’den bugüne Doktor Tarsa

1987
İlk Tohum Atılıyor

Aralık 1987’de İstanbul’da Bir firmanın kurulmasına karar veriliyor, kurulacak bu firmaya, bir isim araştırılırken adının kurucumuzun Prof. . Dr. Mazhar ÖZMAN doktorluk ve tarım sevdasından yolla çıkılarak DOKTOR TARSA olmasına karar veriliyor.

1987
1990
Torf’un ne olduğu Basında anlaşılamıyor.

İlk ürünleri getirdiğimizde "Türkiye toprak ithal ediyor" manşetini atan Gazeteler, toprak dediklerinin torf olduğunu çok sonradan anladılar.

1990
1994
İlk Gübremiz Geliyor

Torf ile tanışan çiftçimiz için bir diğer önemli eksiklik ise, profesyonel gübrelerdi. Bu ihtiyacı karşılamak için, 1994 yılında suda eriyebilen gübreler ithal ediyoruz.

1994
1996
Toprak Tohum İster

Bu güzelim toprakları tescilli ve kaliteli tohum ile buluşturmak için, TASACO adındaki yeni bir firma bünyemize katılıyor.

1996
1998
Türk çiftçisini otomasyon sistemleri ile tanıştırıyoruz

Türkiye‘ye bilgisayar kontrollü sulama ve doğru gübreleme için gerekli olan, otomasyon cihazlarını satış portföyümüze ilave ediyoruz.

1998
1999
Ali Behzat Özman

Firmamızın kurucusu, Mazhar Bey’in vefatı sonucu, bayrağı oğlu Ali Behzat Özman devralıyor.

1999
2000
"Bir dünya devi bizi seçiyor"

Dünyanın en büyük potasyum nitrat üreticisi olan, SQM ile ortaklık kuruyoruz.

2000
2004
Bu gübreler daha iyi olabilir diyoruz

Gübre üretim tesisimizi devreye alıyoruz

2004
2005
Kalite ve AR-GE esas diyoruz.

Ürünlerimiz güvenirliğini sağlamak için ve çiftçilerimizin tüm analiz ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, DOKTOLAB adıyla yeni laboratuvarımız kuruluyor.

2005
2005
İhracata Başlıyoruz

Türk çiftçisinin kaliteli gübre ihtiyacını karşıladık. Şimdi dünyadaki çiftçilerin ihtiyaçlarına yöneliyoruz.

2005
2006
Kalitemiz Tescilledik

ISO 9001 Kalite Yönetim belgesini alarak, dünya standartlarında bir firma olduğumuzu kanıtlıyoruz.

2006
2007
Antalya’daki yeni binamıza Taşınıyoruz.
2007
2011
Terra Tarsa

2011 yılında %50 - %50 bir ortaklık yapısı ile Ukrayna’da ortaklık yapıyoruz.

2011
2015
Yeni bir firma Yeni bir teknoloji

2015 yılında Plantacote NV firmasını satın alarak grubumuza dahil ediyoruz.

2015
2016
Yeni Fabrikamızın Açılışı

2016 yılında Antalya Serbest Bölgede Kontrollü salınım gübreleri fabrikamız açılıyor.

2016
2020
Milli Firma oluyoruz

2020 yılında ortağımız SQM e ait hisselerin tamamını alarak Milli firma oluyoruz.

2020
2023
Mazhar Bey'in ektiği o tohum, bugün büyük bir ağaca dönüştü!
  • 350’nin üzerinde personel,
  • 60’ın üzerinde ülkeye yapılan ihracat,
  • 2000’ in üzeri bayi ve müşteri ağı,
  • 1000'in üzerinde ürün çeşidi,
  • Özel gübrelerde Türkiye’de Pazar lideri
2023

Faaliyet Alanlarımız

Ürün Yelpazemiz

Doktor Tarsa olarak, tarımın teknolojik evrimine öncülük ediyoruz. Yenilikçi ürünlerimiz ve dünyanın dört bir yanından seçkin ithalatlarımızla çiftçilerimizin en büyük destekçisiyiz. Araştırma, teknoloji ve kesinlik, faaliyetlerimizin temel taşını oluşturur. Türk tarımını dönüştüren Sphagnum Torf’unu ülkemize ilk getiren ve yaygınlaştıran biz olduk. Suda çözünür gübrelerden saf gübre çeşitlerine, taban gübrelerinden, tarım teknolojilerine kadar geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Gelişen teknolojik yenilikleri ve bilimsel ilerlemeleri, yaygın bayilik ağımız aracılığıyla çiftçilerimizle buluşturuyor ve tarımın yarınını bugünden inşa ediyoruz.

 

Vizyon

Doktor Tarsa olarak, tarım sektörünün sınırlarını genişleten ve dünya çapında yenilikçi bir lider olma vizyonumuzla, teknolojinin en son harikalarını tarımın hizmetine sunuyoruz. Geleceğin tarımını şekillendirmek için var gücümüzle çalışıyor, sürdürülebilir bir dünya için bitkilerin ve çiftçilerin potansiyelini maksimize ediyoruz.

Misyon

Tarımda yeniliğin ve teknolojinin öncü gücü olarak, ileri bitki besleme çözümlerimizle çiftçilerimizin verimliliğini ve ürün kalitesini artırmayı hedefliyoruz. Yenilikçi bitki besleme ürünlerimiz ve teknolojik ürün seçeneklerimizle, tarımsal üretimin çevresel etkilerini azaltarak, daha yeşil ve sürdürülebilir bir çiftçilik pratiğine katkı sağlıyoruz.

Kalite Belgelerimiz

Üretimin Gücü

Doktor Tarsa’nın imkanları, dört stratejik lokasyonda 40.000 m²’yi aşan üretim ve depolama alanıyla tarım sektöründe öncü bir altyapıya işaret ediyor. Günlük 1.000 metrik tonluk paketleme kapasitesi, 100.000 metrik tonluk depolama alanı, yıllık 60.000 metrik ton NPK WS üretimi, 10.000 metrik ton özel granül gübre ve 80.000 litre sıvı gübre kapasitemizle sektördeki gücümüzü ve kapasitemizi kanıtlıyoruz. CRF üretiminde yıllık 10.000 metrik ton barajını aşarak kalitemizi ve hacmimizi ortaya koyuyoruz. Doktor Tarsa, tarımsal üretimde kalite ve kapasitenin simgesidir.

DRT Müşteri Gücü

Doktor Tarsa, 1000’i aşkın ürünüyle, Türkiye’den dünya çiftçilerine, 65 ülkeye uzanan ihracat ağıyla ve 3000’den fazla satış noktasında yer alarak 1.500.000’dan fazla üreticiye temas ediyor. Küresel tarım sahnesinde bir güç merkezi olarak, Türkiye’den Belçika’ya, İtalya’dan Ukrayna’ya ve Güney Amerika’dan Çin’e kadar yaptığımız stratejik yatırımlarla sektördeki yerimizi sağlamlaştırıyoruz.

Çerezler, içeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için kullanılmaktadır. “Tüm Çerezleri Kabul Et” seçeneği ile tüm çerezleri kabul edebilirsiniz.